Wprowadzenie do pracy magisterskiej, jak również jej zakończenie, jest jedną z najważniejszych i niezbędnych części pracy. Jest strukturą tekstu, jego kwintesencją, wskazuje też na główną ideę i poruszane w dziele problemy. Jest to wprowadzenie, które ma zachęcić do dalszej lektury. Dodam, że jest to również jeden z najuważniej czytanych fragmentów dzieła, dlatego tak ważne jest, aby dobrze go napisać. Jak to zrobić? Poniżej dam Ci kilka wskazówek, jak napisać wstęp do pracy licencjackiej, magisterskiej i doktorskiej?
- Różne sposoby pisania wstępu do pracy licencjackiej, pracy magisterskiej i innych prac
Pamiętaj, że w każdym przypadku warto zapytać swojego promotora o sposób pisania wstępu pracy dyplomowej przyjętej w danej dziedzinie. Obszary wiedzy są bardzo zróżnicowane, więc nie ma uniwersalnych wytycznych. Pokażę Ci, jakie elementy można zawrzeć we wstępie pracy dyplomowej.
- Wstęp piszemy zawsze na końcu!
Moja najważniejsza rada: nie zaczynaj pisania pracy licencjackiej/pracy magisterskiej od napisania wstępu. Wstęp jest na początku wyłącznie w strukturze pracy. W planie pisania powinien to być element, który tworzysz na końcu, gdy tekst całej pracy jest gotowy i zatwierdzony. Oczywiście, pisząc swoją pracę, warto zrobić notatki, które później pomogą Ci w stworzeniu wstępu.
- Jak napisać wstęp do pracy licencjackiej/magisterskiej? Żelazne zasady, których musisz przestrzegać!
- wstęp musi być rzeczowy
- wstęp jest kwintesencją pracy – w skrócie wskazuje na najważniejsze kwestie poruszane w tekście i obejmuje wszystkie jego elementy
- wstęp powinien być jasny, zwięzły i napisany w formie bezosobowej
- powinien składać się z kilku osobnych akapitów, które omówią temat pracy, jej cele (co Autor chce osiągnąć), rozdziały oraz listę najważniejszych źródeł, na których Autor się opierał podczas pisania pracy
- powinien mieć 1-3 strony maszynopisu
- Jak napisać wstęp do pracy licencjackiej/magisterskiej? Obowiązkowe elementy, które musi zawierać wstęp
Wstęp pracy licencjackiej/magisterskiej musi zawierać kilka jasno określonych elementów. Jak napisać wstęp do pracy licencjackiej/magisterskiej? Na początku zawarte jest wprowadzenie do tematu pracy. Konieczne jest sprecyzowanie i scharakteryzowanie omawianego problemu i tematu, a także uzasadnienie jego wyboru – dlaczego podjęty temat jest istotny.
Kolejnym ważnym elementem wstępu jest określenie celów pracy. Chodzi o wyjaśnienie, co autor chce osiągnąć. W tej sekcji opisuje się cel główny i cele podrzędne. Ponadto należy określić tezy badawcze, które mają zostać potwierdzone w pracy, przedstawić i uzasadnić cel pracy oraz wymienić zastosowane metody badawcze.
Następnie należy przedstawić kolejne rozdziały pracy, a każdy z nich krótko omówić, wskazując czego dotyczą i jakie są poruszane w nich zagadnienia.
Na zakończenie wstępu konieczne jest również przedstawienie głównych źródeł, z których Autor korzysta w swoich badaniach i wybranej literaturze, a także podkreślenie najważniejszych punktów. W tej części można również przedstawić stan wiedzy na poruszany temat.
- Jak napisać wstęp do pracy licencjackiej/magisterskiej? Istotna zasada: od ogółu do szczegółu
Pierwszy akapit dobrego wstępu zazwyczaj opiera się na zasadzie trójkąta – czyli od ogółu do szczegółu – i wprowadza w temat pracy.
Jak napisać wstęp do pracy licencjackiej/magisterskiej? Żeby napisać dobry wstęp, musisz wiedzieć, o czym jest Twoja praca. Jeżeli praca dotyczy nerek, to trzeba go zacząć od opisania, czym są narządy wewnętrzne. Jeśli piszesz o romantyzmie, to warto przybliżyć na początku zagadnienie epok literackich. Prawda, że proste? 😊
- Dlaczego wstęp jest taki ważny?
Na koniec warto zadać pytanie: dlaczego trzeba się postarać, aby wstęp był napisany bezbłędnie? Odpowiedź jest prosta – wstęp to pierwsza część pracy, z którą styczność ma jej czytelnik. Dobre wprowadzenie gwarantuje dobrą pracę, a złe wprowadzenie gwarantuje złą pracę – nie ma żadnej gwarancji na to, że recenzent przeczyta cokolwiek innego, niż wstęp lub właśnie na jego podstawie oceni całość. Krótko mówiąc – dobry wstęp to gwarancja sukcesu podczas obrony.